Jak się ubrać w góry?
Wybierasz się w góry, ale nie do końca wiesz, jak odpowiednio się ubrać? Bez znaczenia, czy zamierzasz tylko spacerować, wspinać się, czy biegać – powinieneś zaopatrzyć się we właściwy strój. Mowa zarówno o ubraniu, jak i o obuwiu. Wszystko dla Twojego bezpieczeństwa. Warto również zwrócić uwagę na porę roku. Innego ubrania bowiem wymaga od człowieka zima, a zupełnie innego lato. Jedna zasada jest jednak niezmienna. Strój powinien składać się z kilku warstw. Wówczas będziesz przygotowany na każdą ewentualność, czy też zmianę pogody. Mowa o tak zwanym ubiorze “na cebulkę”. Postaw na ubrania, które nie będą krępowały Twoich ruchów, a także na odzież oddychającą, która utrzyma stałą temperaturę ciała. W tym przypadku sprawdzą się ubrania termoaktywne.
Zastanawiasz się, jak się ubrać w góry zimą?
Strój w góry w porze zimowej rządzi się swoimi prawami. Składa się on z o wiele większej liczby cieplejszych warstw, aniżeli latem czy wiosną. Jednak w porównaniu z dawnymi czasami, bawełna, zwykła wełna, czy ciężkie, grube kurtki zostały zastąpione przez materiały syntetyczne, wełnę merynos, a także lekki puch w odzieży wierzchniej. Tak naprawdę nie ma czegoś takiego, jak nieodpowiednia pogoda, aby wybrać się w góry. O ile człowiek dobrze się ubierze, niestraszna mu żadna pogoda. Poniżej znajdziesz odpowiedź na nurtujące wielu pytanie, a mianowicie: jak się ubrać w góry zimą?
Postaw przede wszystkim na komfort, lekkość i oddychalność materiałów. Zacznijmy od bielizny – majtki, stanik, kalesony, koszulka, skarpetki. Dobrze, aby ten element garderoby był termoaktywny. Zapewni komfort cieplny i odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Odzież termoaktywna powinna być dopasowana do ciała, ale umożliwiać pełną ruchomość. Na bieliznę warto ubrać również termoaktywną, lekką bluzę. Inną alternatywą jest polar. Spodnie ocieplane, termoaktywne z membraną lub z tkaniny softshellowej. Warto pamiętać, że w górach zimą często leży śnieg. Dlatego jeansy odpadają. W momencie, gdy namokną, po czym zamarzną, staną się sztywne, ciężkie, a do tego szybko można się wychłodzić. Z kolei w przypadku kurtki warto postawić na puchówkę. Będzie lekka i odpowiednio ciepła. Nie zapomnij również o czapce, szaliku i rękawiczkach. Przydadzą się też dobre buty trekkingowe na zimę z odpowiednią podeszwą. Mimo zimy przy dużym nasłonecznieniu i pokrywie białego śniegu warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne lub gogle z filtrem UV. Ograniczymy wtedy możliwość wystąpienia ślepoty śnieżnej. Oczywiście pamiętajmy również o dodatkowych akcesoriach związanych z ubiorem, takich jak: raczki, raki, czekan lub ewentualny kask jeśli wybieramy się w trudniejsze trasy. Ostrzegamy, że nie wystarczy ich tylko posiadać, ale trzeba też umiejętnie ich używać. Jeśli jesteś zainteresowany spędzeniem czasu w górach, do tego lubisz ruch, a nie masz z kim jechać, być może zainteresują Cię wczasy dla aktywnych organizowane przez Mountain Camp.
Dowiedz się, jak się ubrać w góry latem
Bez znaczenia, czy to lato, czy zima – warto postawić na odzież termoaktywną. Z łatwością odprowadza pot, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Wiele osób decyduje się na bieliznę uszytą z wełny merino. To dobry wybór. Jednak kiedy panuje bardzo wysoka temperatura, warto rozpatrzyć wybór bielizny bambusowej. Można wówczas ubrać krótkie spodnie, jednak długie zawsze powinny być w pogotowiu. Dobrze, aby odzież była oddychająca. Na górę możesz ubrać koszulkę z krótkim rękawem. Pamiętaj jednak, że w wyższych partiach gór pogoda może różnić się od tej w niższych. Zawsze zabieraj ze sobą plecak, w którym znajdzie się bluza, polar lub softshell. Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu trekkingowym. Na głowie powinna znaleźć się czapeczka z daszkiem lub kapelusz, aby chronić Cię przed promieniami słonecznymi. Gadżetem ułatwiającym życie okazują się też okulary przeciwsłoneczne. Skoro już wiesz, jak się ubrać w góry latem, pora zaplanować wyjazd. Jeśli chcesz zadbać o swoją kondycję i o swoją sylwetkę, będziesz miał okazję zrobić to na turnusach odchudzających dla dorosłych, które organizuje Mountain Camp.